15 05 2020 Тема: Медичні огляди та їх значення. Вимоги дорежиму праці.Обов'язки та відповідальність за дотримання санітарних правил
Гігієна праці — це профілактична медична дисципліна, що вивчає вплив трудо-вого процесу і навколишнього виробничого середовища на організм працівників з метою розробки санітарно-гігієнічних та лікувальнопрофілактичних заходів, спрямованих на створення найбільш сприятливих умов праці,забезпечення здоров'я та високого рівня працездатності людей. Предметом гігієни праці є:
1. Вивчення трудових процесів і фізіологічних змін, що ними зумовлені й ви-никають в організмі особи, яка працює; вивчення працездатності людиниі, розробка фі-зіологічних основ раціонального режиму праці та відпочинку.
2. Вивчення впливу фізичних та хімічних факторів виробничого середовища, а також виробничих процесів, устаткування і матеріалів на організм працівників з метою розробки гігієнічних заходів щодо усунення несприятливих наслідків на стан здоров'я.
3. Вивчення стану здоров'я і захворюваності працівників, які в умовах своєї про-фесійно-виробничого діяльності зустрічаються з різними несприятливими факторами, для профілактики професійних захворювань. На основі вивчення особливостей виробничого середовища і його впливу на орга-нізм працівників гігієна праці розробляє гігієнічні вимоги до раціонального використання обладнання, гігієнічні норми і правила в галузі оздоровлення умов праці, будови та утри-мання промислових підприємств; заходи особистої гігієни; пропозиції щодо раціональної організації умов праці та відпочинку. Відповідно до завдань, гігієна праці використовує різноманітні методи дослідження: - фізичні й хімічні методи - для дослідження умов праці на виробництві та оцінки ефективності оздоровчих заходів; - фізіологічні методи - для дослідження змін в організмі, які виникають під впливом умов і характеру праці; - клініко-статистичні та санітарно-статистичні методи - для вивчення стану здоров'я та захворюваності працівників. Застосовують також експериментальні (лабораторні) фізичні, хімічні, біохімічні, патоморфологічні, токсикологічні, психологічні та інші методи дослідження. Гігієна праці поділяється на такі основні розділи:
– фізіологія праці;
– промислова гігієна і медицина;
– промислова токсикологія;
На підприємствах громадського харчування повинні працювати тільки здорові люди. При влаштуванні на роботу вони мусять обов'язково пройти медичний огляд і дослідження на бацилоносійство, глистоносійство. Хворі на активну форму туберкульозу, кишкові інфекції (дизентерія, черевний тиф), шкірно-венеричні захворювання, гнійничкові та деякі інші захворювання, наприклад СНІД, актиномікоз, не допускаються до роботи з харчовими продуктами. Медичний контроль за станом здоров'я проводять періодично залежно від характеру дослідження. Так, обстеження на наявність туберкульозу (флюорографія) здійснюють 1 раз на рік, а в дитячих і родильних відділеннях та лікарні - двічі на рік. Інші дослідження проводять у строки, які встановлені місцевою санітарно-епідемічною станцією. Результати досліджень заносять в індивідуальні медичні книжки. Хворих і виявлених бацилоносіїв необхідно негайно усунути від роботи до повного видужання, підтвердженого лабораторно. Дотримання правил особистої гігієни працівниками харчових підприємств і торгівлі є важливою умовою для профілактики ряду інфекційних захворювань і харчових отруєнь.
Санітарний одяг працівників громадського харчування повинен складатись із халата або куртки, фартуха, косинки чи шапочки, нарукавників. На промислових харчових підприємствах треба видавати спеціальне взуття, штани і комбінезон. Санітарний одяг шиють, як правило, із білої бавовняної або лляної тканини, яка легко переться і повинна прикривати весь домашній одяг. Санітарний і особистий одяг зберігають в індивідуальних шафах.
Для миття рук у кожному виробничому цеху повинен бути умивальник з холодною і гарячою водою, а також мило І чистий рушник. На підприємствах, які мають душові установки, працівники перед роботою миються під душем гарячою водою з милом. Нігті повинні бути коротко обрізаними, волосся - гладенько причесаним і заправленим під ковпак чи косинку.
Перед відвідуванням убиральні санітарний одяг слід знімати. Після відвідання - обов'язково миють руки з милом і дезінфікують 0,2 % розчином хлорного вапна або знезаражують променями встановленої в тамбурі лампи БУВ. Приймати їжу і курити у виробничих цехах не дозволяється.
Комментарии
Отправить комментарий