15.11.2022р. Тема: Глистяні захворювання та їх профілактика
Глистяні інвазії — це група паразитарних захворювань, які викликаються круглими та плоскими (рідше кільчастими) хробаками, протікають хронічно і мають системний вплив на організм.
Існує близько 250 видів глистових інвазій людини, при яких паразити можуть уражати:
- кишківник;
- легені;
- серце;
- печінку;
- головний мозок;
- очі;
- шкіру та інші органи й тканини.
При зараженні глистами у людини розвивається хронічний токсикоз, виснаження організму і знижується імунітет. Саме тому проблема глистових інвазій актуальна не тільки для інфекціоністів, але й для педіатрів, терапевтів, гастроентерологів, алергологів, хірургів та інших профільних фахівців
.Гельмінтози класифікують в залежності від біологічного виду паразитичних черв'яків, шляхів зараження, місця проживання в організмі людини, способу існування
Залежно від місця локалізації гельмінти бувають:
- кишкові - паразитують в кишечнику;
- позакишкові - мешкають в печінці та жовчовивідних шляхах, судинах, підшкірній клітковині, головному мозку, сечовивідних шляхах, легенях, м'язах, кістках, серці та інших органах і тканинах.
Кишкові гельмінтози більш поширені.
Залежно від способу існування глисти поділяють на:
- просвітні - мешкають в порожнині органу;
- тканинних - живуть в підшкірно-жировій клітковині та інших тканинах.
Залежно від шляхів зараження та особливостей розвитку глистів ці паразитарні захворювання поділяють на:
- Геогельмінтози.
У більшості виникають через круглих хробаків, наприклад: аскарид, анкілостом або некатор, кишкових вугриків тощо. Розвиток яєць і личинок відбувається в грунті при певних зовнішніх умовах. Інвазія з'являється при недотриманні правил особистої гігієни, прийомі в їжу зараженої води, фруктів, овочів та інших контактах із зараженим фекаліями грунтом.
- Біогельмінтози.
Спричиняються стрічковими хробаками, ссальниками та деякими круглими гельмінтами. До цих інвазій відносять опісторхоз, дирофіляріоз, теніоз, трихінельоз, ехінококоз, фасціольоз та інші види глистових уражень. Для зараження людини черв'як повинен пройти розвиток в тілі одного або декількох проміжних господарів (наприклад, в рибі, молюсках, комах та ін.). Зараження відбувається під час пиття сирої води або вживання м'яса та риби, що пройшли неправильну термічну обробку.
середовищі.
Після інфікування паразити вражають ті чи інші тканини організму. Вони починають продукувати токсини, які викликають токсико-алергічну реакцію, провокують запальні реакції та ушкоджують тканини механічним шляхом.
Присутність глистів призводить до таких наслідків:
- знижується апетит;
- погіршується всмоктування поживних речовин в кишечнику;
- затримується ріст і розвиток організму, що призводить до анемії, мікрокрововтрат та порушень біохімічних процесів.
В результаті глистяні інвазії спричиняють погіршення у перебігу супутніх патологій, пригнічують імунну й нервову систему, негативно позначаються на стані мікрофлори кишечника та працездатності. Деякі види паразитів підвищують ймовірність розвитку злоякісних пухлин.
Рекомендуємо дотримуватися таких нескладних правил особистої безпеки:
1. Мийте руки перед їжею.
2. Намагайтеся обдавати окропом зелень, що подається до столу в сирому вигляді.
3. Не пийте сиру воду, особливо з відкритих водойм.
4. Пам’ятайте, що хороша риба, наприклад, в’ялена чи копчена – це сильно просолена риба, а хороша ікра лише та, яка виготовлена на ліцензованому підприємстві.
5. Не вживайте в їжу напівсире м’ясо (шашлик і домашнє сало з прожилками м’яса) – це становить 95% всіх заражень на трихінельоз.
6. Не купайтеся в невідомих водоймах.
7. Застосовуйте репеленти з метою відлякування комарів і мошок. Кровососні комахи є переносниками ряду гельмінтів, наприклад, такого як дірофіляріоз.
8. І ще пам’ятайте: необхідно завжди думати про інших людей. Проведіть дегельмінтизацію своєї собаки. Навіть якщо у Вас немає маленьких дітей, що грають в пісочниці, не удобрюйте квіти фекаліями собак і кішок, не дозволяйте їм пакостити в громадських водоймах. Припиняйте, по можливості, подібні дії інших любителів тварин.
9. Регулярно проводіть дегельмінтизацію себе і своєї сім’ї, включаючи тварин, з метою профілактики розвитку ускладнень. Заразитися можна скрізь і всюди. Не треба цього боятися. Треба вчасно застосовувати адекватні, безпечні і надійні способи дегельмінтизації.
Комментарии
Отправить комментарий